![]() |
Kościół Rozesłania Apostołów we Włodzimierzu (rok 1932 kiedy miasto należało do Polski) |
Pomagajmy Ukrainie i wspomagajmy uchodźców którzy trafili do naszego kraju. To nie tylko słuszne ale i szlachetne. Ale przemilczanie historii, pomijanie faktów nie doprowadzi do pojednania pomiędzy naszymi narodami.
A oto tekst laudacji z uchwały Rady Miasta
Miasto Włodzimierz położone jest na Wołyniu na prawym brzegu rzeki Lugi, która jest połączona z dorzeczem Morza Bałtyckiego. Datą pierwszej pisemnej wzmianki o mieście jest rok 988 – w tym czasie Wielki Książę Kijowski Wołodymyr Swiatosławowicz wziął to miasto pod swoje zwierzchnictwo, uczynił z niego potężną fortecę na zachodnich granicach Rusi Kijowskiej. Włodzimierz uznawany był jako centrum kulturalne, polityczne, gospodarcze, edukacyjne, duchowe i handlowe, a potwierdza to fakt, że miasto jest wymieniane 105 razy w różnych kronikach.
Miasto Włodzimierz w Ukrainie zgłosiło chęć nawiązania współpracy jeszcze przed wybuchem wojny w lutym 2022 r. Po tym czasie ponowiło prośbę o partnerstwo oraz zaapelowało o pomoc dla mieszkańców, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji związanej z agresją Rosji na ich kraj. Miasto Malbork odpowiedziało na ten apel i już w maju 2022 r. delegacja Malborka zawiozła pierwszy transport z pomocą. Podczas spotkania obie strony wyraziły chęć sformalizowania kontaktów i nawiązania długoterminowej współpracy, która będzie obowiązywać zarówno w czasie wojny, jak i po jej zakończeniu.
10 października 2022 r. Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski oraz Przewodniczący Rady Miasta Malborka Paweł Dziwosz podpisali wspólnie z merem Włodzimierza Igorem Polonką list intencyjny dotyczący współpracy partnerskiej pomiędzy Malborkiem a Włodzimierzem, otwierający drogę do podpisania umowy partnerskiej pomiędzy obydwoma miastami i potwierdzający, że Malbork jest z Ukrainą w tym trudnym czasie i że będzie z nią i jej mieszkańcami również po wojnie, w czasie odbudowy kraju i wracania społeczeństwa do normalności. Przy tej okazji delegacja zawiozła ponownie transport z darami.
Partnerstwo miast jest również ważnym czynnikiem integracji i Zjednoczenia Europy, bo prawdziwe zjednoczenie Europy dokonuje się przede wszystkim na poziomie społeczności lokalnych. I do tej zjednoczonej Europy chcielibyśmy zaprosić również Ukrainę. Będzie to z pewnością proces trudny i długotrwały, jednak już dziś możemy wspólnie stawiać pierwsze kroki w tym kierunku. Tymi krokami niech będą wzajemne zrozumienie i budowanie podstaw tego zrozumienia poprzez wspólne inicjatywy takie jak wymiany mieszkańców, wymiany młodzieży, przedsięwzięcia kulturalne, sportowe czy gospodarcze oraz wzajemna pomoc.
Komentarze
Prześlij komentarz