Czy można w taki sposób reklamować piwo?


W Malborku pojawiły się sklepy (sieciowe chyba) które zaczęły stosować reklamę (promocję)  w formie potykaczy, które są ustawiane na chodnikach. Chodzą tamtędy nie tylko dorośli ale i młodzież, dzieci.

A reklama i promocja piwa jest ściśle regulowanaZgodnie z art. 13(1) ustawy o wychowaniu w trzeźwości reklama i promocja piwa, o której mowa w ust. 1, nie może być prowadzona:

na słupach i tablicach reklamowych i innych stałych i ruchomych powierzchniach wykorzystywanych do reklamy, chyba że 20% powierzchni reklamy zajmować będą widoczne i czytelne napisy informujące o szkodliwości spożycia alkoholu lub o zakazie sprzedaży alkoholu małoletnim.

Kwestię jak ten napis wyglądać powinien reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia, które zawiera także załączniki z grafikami jak takie oznaczenia powinny wyglądać i tak:

Na reklamach piwa umieszczanych na słupach i tablicach reklamowych i innych stałych i ruchomych powierzchniach wykorzystywanych do reklamy umieszcza się napis informujący o:

1)szkodliwości spożywania alkoholu, o treści:

“1/2 litra piwa zawiera 25 gramów czystego alkoholu etylowego. Nawet taka ilość szkodzi zdrowiu kobiet w ciąży i jest niebezpieczna dla kierowców” lub 

zakazie sprzedaży napojów alkoholowych małoletnim, o treści:

“1/2 litra piwa zawiera 25 gramów czystego alkoholu etylowego. Sprzedaż alkoholu osobom do lat 18 jest przestępstwem”.

Napisy, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, umieszcza się w górnej części reklamy, na stanowiącej 20 % reklamy powierzchni podzielonej poziomo na dwie równe części, w taki sposób, aby odległości liter od dolnej i górnej krawędzi części tła były nie większe niż 1/4 wysokości liter, a odległość między wierszami nie większa niż wysokość liter.

Napisy, o których mowa w ust. 1, drukuje się w sposób wyróżniający się od kolorystyki reklamy, w kolorze czerwonym na białym tle lub w kolorze białym na czerwonym tle, wielkimi literami (wersalikami), czcionką Avalon, Avant Garde lub Arial o grubości stanowiącej 20-25 % jej wysokości.

Czy w Malborku działa Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych?



Komentarze