niedziela, 22 stycznia 2017

Niezwykła jabłonka w Malborku

Święta, Święta i po świętach. Trwa karnawał, ale nieuchronnie zbliżamy się do Walentynek.


A jak już Walentynki czyli dzień zakochanych, to warto znaleźć miejsce gdzie można pocałować swoją sympatię pod jemiołą.
A w Malborku jest takie miejsce, gdzie jemioła rośnie na starej jabłonce.
Na dodatek co widać na zdjęciu, na drzewku pozostały jeszcze zaschnięte i zmumifikowane jabłka.
A gdzie rośnie to niezwykłe drzewko? - to kawałek zieleni który zachował się przy skrzyżowaniu, gdzie kończy się ulica Jagiellońska i Słowackiego, a zaczynają ulice Zakopiańska i Sprzymierzonych.


niedziela, 8 stycznia 2017

Trochę mrozu w Malborku i na Nogacie pojawili się wędkarze podlodowi

Wystarczyło tylko trochę mrozu i Nogat został skuty lodem. Mimo, że przez ostatnie dni mieliśmy temperatury poniżej 10 stopni, to lód jest jeszcze cienki.


Ale jak widać na zdjęciach wędkarze to odważni ludzie i już rozpoczęli połowy. Teraz wystarczy tylko kilka razy mocniej stuknąć a przerębel gotowy. 


 Wędkarzy na rzece jest sporo, ale warto pamiętać, że w poszukiwaniu taaakiej ryby trzeba zachować ostrożność. Lód utrzyma człowieka jeśli ma 7 cm grubości, a jak mówią zaprzyjaźnieni wędkarze na Nogacie jest to jeszcze na skraju tej wartości.

A jeśli ktoś nie lubi wędkować, pozostaje spacer nad Nogatem. Teraz okolica wygląda to bajecznie, powietrze fantastyczne a widoczność bardzo dobra! 


sobota, 7 stycznia 2017

Patryk Paziak wygrał pierwszy turniej z cyklu Grand Prix Malborka w szachach na 2017 rok


W Malborku zapanowała piękna zima, spadło sporo śniegu i zamek w tej bieli stał się jeszcze ładniejszy.
A malborscy szachiści rozpoczęli tegoroczny sezon w czwartek 5 stycznia. W tym dniu został rozegrany turniej szachowy inaugurujący cykl Grand Prix na 2017 rok.
Wystartowało 21 zawodników, a pierwsze miejsce ze 100% wynikiem zajął Patryk Paziak.  


Wyniki końcowe (P 10')
MTytNazwisko ImięR. FIDERankPkt.MBch.Bch.
1IPaziak, PatrykB 195820007.021.0028.50
2II+Wojszkun, TadeuszB 162519005.021.5030.50
3II+Dackiewicz, MarekB 178519005.020.5030.00
4IINowak, TomaszB 153918004.520.0029.50
5IIKwiatkowski, MateuszB 167618004.519.5028.00
6IISkrzypczyński, DariuszB 120118004.020.5030.00
7IISkrzypczyński, KacperB 133218004.018.5026.50
8IIGiętkowski, GrzegorzB 146118004.016.5023.50
9IISpich, Tomasz018003.518.0025.50
10IIBrzeziński, StanisławB 143518003.517.5025.50
11IIIKussowski, Andrzej016003.516.5023.00
12IIIJenczelewski, KarolB 124616003.017.0025.50
13VKrawczenko, Michał012003.015.5022.00
14VPachucki, Karol012003.015.0020.50
15IIGurbowicz, Józef170818003.014.0020.50
16IVNowaliński, Andrzej014003.014.0019.50
17
Kmieć, Patryk010003.011.5016.50
18IVMagiera, KosmaB 111014002.520.5030.50
19IVSpich, JanuszB 131714002.016.0022.50
20IIIMagiera, ArturB 109416002.013.0018.50
21IVGałązka, Julia012501.014.5020.00

czwartek, 5 stycznia 2017

Parafia św. Jana Chrzciciela w Malborku - wizyty duszpasterskie (kolęda) w roku 2017

Malbork, kościół p.w. św. Jana Chrzciciela, Źródło Praca własna Autor Joanna Barton

Parafia św. Jana Chrzciciela w Malborku
 Wizyty duszpasterskie (kolęda) w roku 2017

2.01.2017 ( poniedziałek ) – od godz. 16.00.  –  Pl. Narutowicza 1, 2, Stare Miasto 1.

✟ 3.01.2017 ( wtorek) - od godz.16.00. – Pl. Narutowicza 3, 4, Stare Miasto 2.

✟ 4.01.2017  ( środa ) – od godz. 16.00.  – Pl. Narutowicza 5, 6, Stare Miasto 3.

✟ 5.01.2017 ( czwartek) – od godz. 16.00. – Pl. Narutowicza 7, 8, Stare Miasto 4.

✟ 7.01.2017 ( sobota )  - od  godz. 10.00. – ul. Kościuszki, Warecka, Mazurów, Stare Miasto 7.

✟ 9.01.2017 (poniedziałek) -  od godz. 16.00 - Pl. Narutowicza 9, 10, 11, Stare Miasto 8.

✟ 10.01.2017 (wtorek) - od godz. 16.00 -  Pl. Narutowicza 12, 13, szkoła 14, ul. Andersa 3, Stare Miasto 9.

✟ 11.01.2017 (środa) – od godz. 16.00 - ul. Andersa 4, ul. Grudziądzka 31, Stare Miasto 10.

✟ 12.01.2017 (czwartek) - od 16.00 – ul. Grudziądzka 30, Al. Woj. Polskiego 514 ( oraz domki ), Stare Miasto 11.

✟  13.01.2017 (piątek) - od 16.00 – Al. Wojska 516, 518, ul. Grudziądzka 27C, Stare Miasto 5 kl /1,2,3. 

✟  14.01.2017 (sobota) - od 10.00 – ul. Andersa (domki), ul. Grudziądzka 27, Stare Miasto 5, kl/ 4 i 5.

✟ 16.01.2017 (poniedziałek) - od g.16.00 - ul. Grudziądzka 25, 26. 27B, Stare Miasto 6 kl. 1,2,3. 

✟ 17.01.2017 (wtorek) – od godz. 16.00 - ul. Grudziądzka (domki) - zaczynając od Toruńskiej, ul. Szymanowskiego 3,4 oraz 5 ,6, Stare Miasto 6 kl. 4,5. 

✟ 18.01.2017 (środa) – od godz. 16.00 - ul. Toruńska, ul. Pomorska, ul. Lotnicza, ul.Wiślana, ul. Szymanowskiego 7, Stare Miasto 14. 

✟ 19.01.2017 (czwartek) – od godz. 16.00 - ul. Kwidzyńska, ul. Elbląska, ul. Bydgoska, ul. Szopena 5, Stare Miasto  15 kl. 1,2,3. 

✟ 20.01.2017 (piątek) – od godz. 16.00, ul. Maczka – cała, Stare Miasto  15 kl. 4,5,6.  

✟ 21.01.2017 (sobota)  - od godz. 10.00, ul. Szopena - cała.  




Parafia pod wezwaniem Św. Urszuli Ledóchowskiej w Malborku - wizyty duszpasterskie (kolęda) w roku 2017



Parafia pod wezwaniem Św. Urszuli Ledóchowskiej w Malborku
 Wizyty duszpasterskie (kolęda) w roku 2017

2.01.2017 (poniedziałek) od godz. 16 – ul.Smoluchowskiego 1,2,3,4,6,8,10,12.

✞ 3.01.2017 (wtorek) od godz. 16 – ul. Smoluchowskiego 5,7,14,16, ul. Cebertowicza, ul.Czerskiego 11.

✞ 4.01.2017 (środa) od godz. 16 – ul. Czerskiego 13, 15, 34, ul. Michałowskiego 18.

✞ 5.01.2017 (czwartek) od godz. 16 – ul. Pomianowskiego, ul. Kwiatkowskiego, ul.Czerskiego domy szeregowe, ul. Michałowskiego 20, 23, 25 i domy szeregowe.

✞ 7.01.2017 (sobota) od godz. 10 – ul. Dybowskiego. ul. Rolnicza 8, 9, 10.

✞ 9.01.2017 (poniedziałek) od godz. 16 – ul. Rolnicza 11, 12,14, ul. Michałowskiego 2.

✞ 10.01.2017 (wtorek) od godz. 16 – ul. Michałowskiego 6, 8, 10, 12, 14.

✞ 11.01.2017 (środa) od godz. 16 – ul.Michałowskiego 5, 9, 11, 16.

✞ 12.01.2017 (czwartek) od godz. 16 – ul.Michałowskiego 13,15,17,1 9, 21, ul. Kotarbińskiego  4, 5.

✞ 13.01.2017 (piątek) od godz. 16 – Kotarbińskiego 1, 2, 3.

✞ 14.01.2017 (sobota) od godz. 10 – Kotarbińskiego 7, 8.




Nam nie trzeba Bundeswery nam wystarczy – minus cztery!

Nam nie trzeba Bundeswery nam wystarczy – minus cztery!
Takie hasło, bardzo prześmiewcze w stosunku do władz, był popularne w schyłkowym okresie rządów Edwarda Gierka podczas zimy stulecia.
Opady śniegu sparaliżowały kraj. Pociągi albo były opóźnione po kilkanaście godzin albo po prostu odwoływane. podobnie było z komunikacją autobusową PKS.
Drogi w całej Polsce były nieprzejezdne, samochody grzęzły w wielometrowych zaspach, pługi śnieżne nie nadążały z usuwaniem nadmiaru śniegu, ba, same miały problemy z powrotem do bazy.

Nie chcę być złośliwa 😉 , ale "dobra zmiana" została dziś (i wczorajszej) nocy pokonana przez zwykłą o tej porze roku aurę, znacznie mniej uciążliwe zjawiska atmosferyczne niż podczas zimy stulecia.


Zobaczcie zdjęcie powyżej, na dworcu w Malborku. Pociąg z Gdańska do Elbląga - opóźniony 70 minut.
A śniegu nie za wiele, temperatura -1.
Na dworcu kłębi się tłum zdenerwowanych pasażerów. Wszystkie pociągi i te dalekobieżne i te lokalne poopóźniane wiele minut. Nikt nic nie wie, panie w kasach obrywają od zdenerwowanych ludzi, bo informacja albo szwankuje, albo jest niedokładna.
Wjeżdża opóźniony pociąg, nie na ten peron. Przez megafon informacja o tym jest podana 10 sekund przed jego wjazdem. Tłum pasażerów biegnie, niektórzy z poczekali, bo nie chcieli marznąc na peronie i czekać nie wiadomo ile.
Tak jest w całej Polsce, a przecież to normalna zima!


środa, 4 stycznia 2017

Parafia Miłosierdzia Bożego (Wielbark) - wizyty duszpasterskie (kolęda) 5-7 stycznia 2017

Wizyty duszpasterskie (tzw. kolęda)
Parafia Miłosierdzia Bożego Malbork

Czwartek, 5.01.2017 -  ul.Tuwima,
Piątek 6.01.2017 – ul. Dygata, Broniewskiego  (kolenda rozpocznie się po obiedzie i po Mszy św. wieczornej),
Sobota 7.01.2017 – ul. Sprzymierzonych i Mieszka I.

niedziela, 1 stycznia 2017

Pierwszy turniej z cyklu Grand Prix Malborka 2017 już 5 stycznia.

Zdjęcie z turnieju o puchar Zamku Malborskiego 2016

Już w pierwszym tygodniu stycznia rozpoczynają się rozgrywki szachowe w Malborku. Pierwszy turniej z cyklu Grand Prix Malborka 2017 zostanie rozegrany w dniu 5 stycznia.
Miejsce: Ratusz, Stare Miasto 13, początek o godzinie 16.