czwartek, 7 grudnia 2017

W bok od Malborka: Wykład "Śladami Marcina Lutra". Nowy Dwór Gdański - 10 grudnia 2017


Kolejny wykład w ramach Żuławskiej Kafejki Historycznej związany będzie z 500 rocznicą wystąpienia Marcina Lutra.

Organizatorzy zapraszają do Nowego Dworu Gdańskiego 10 grudnia 2017 r.  na godzinę 16:00. 
Wykład wygłosi doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego - Marcin Szumny.

wtorek, 28 listopada 2017

8 i 9 grudnia zwiedzimy Zamek w Malborku za złotówkę!


Zwiedzanie za złotówkę ma związek z 20 rocznicą wpisania zamku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Więcej szczegółów na stronie Muzeum Zamkowego.

niedziela, 26 listopada 2017

Pomezania przegrywa w Olsztynie, w 10 kolejce I ligi piłkarzy ręcznych - 26.11.2017!

Wydawało się, że piłkarze ręczni z Malborka "złapali" już właściwy rytm. Niestety dzisiejszy mecz wyjazdowy do Olszyna zakończył się porażką.
Warmia Energa Olsztyn pokonała Polski Cukier Pomezania Malbork 26:21 (do przerwy było 12:8).

Najwięcej bramek dla Pomezanii zdobyli Cieślak i Orzechowski po 4.

Obszerna relacja znajduje się na stronie Sport.WM.


czwartek, 23 listopada 2017

W bok od Malborka: Koncert Zespołu "Harmonica" 24 listopada 2017 w Nowym Stawie


Koncert zespołu wokalno- instrumentalnego „Harmonica” odbędzie się w Galerii Żuławskiej w Nowym Stawie w dniu 24 listopada (piątek) o godzinie 17.
Wstęp wolny!


środa, 22 listopada 2017

wtorek, 21 listopada 2017

W piątek 24 listopada w klubie Dołek - koncert charytatywny dla Sylwii z Malborka!


W piątek 24 listopada w klubie Dołek odbędzie się koncert charytatywny dla Sylwii, mieszkanki Malborka.
Od godziny 19 zagrają Ryba and The Witches oraz Qlhead. 

Zakup bilet-cegiełki to jedyne 25 złotych. Mile widziane dobrowolnie wpłacone wyższe sumy 😃

Warto pomagać!




poniedziałek, 20 listopada 2017

Ruszyło lodowisko miejskie. Godzina przyjemności - 8 złotych.

Malborskie lodowisko od początku otwarcia cieszy się dużym zainteresowaniem. Dla przypomnienia, zostało one wybudowane podczas kadencji Burmistrza Andrzeja Rychłowskiego na miejscu (ruin?) dawnej hali sportowej przy ulicy Mickiewicza.



Dziś mało kto sobie wyobraża Malbork bez krytego lodowiska na którym można sobie pojeździć od listopada do marca.

W tym roku jak podaje Ośrodek Sportu i Rekreacji godzina wstępu kosztuje 8 złotych a wypożyczenie łyżew to koszt 6 zł.


Trzeba zwrócić uwagę na godziny wejść, bowiem w dni powszednie na lodowisku odbywają się zajęcia dla dzieci i młodzieży, a wejścia ogólnodostępne dopiero od 18:00.

Szczegóły na stronie OSIR.


  

poniedziałek, 13 listopada 2017

W przyszłym roku na ul. de Gaulea w Malborku powstanie nowy park handlowo-usługowy

źródło
Jak poinformował portal Retailnet już w przyszłym roku, przy ulicy de Gaule'a (za Lidlem) powstanie nowy obiekt handlowo-usługowy.
Obiekt będzie podobny do znanego mieszkańcom Malborka kompleksu "Czerwona Torebka", gdzie wejście do każdego lokalu jest oddzielne, bezpośrednio z parkingu.
Planowana powierzchnia parku handlowego to 2,1 tys. metrów kwadratowych.
Inwestorem jest spółka Galeria Malbork Sp. z o.o. a planowany termin to końcówka 2018 roku.

niedziela, 12 listopada 2017

Malbork to nie tylko zamek. Dawny budynek Banku Rzeszy (obecnie siedziba KWSP Społem)

Widok od ulicy 17 Marca

Na ul Żeromskiego 12 mieści się dawny budynek Banku Rzeszy, wybudowany na początku XX wieku. 
Obecnie ma tam siedzibę Spółdzielnia Społem.

poniedziałek, 6 listopada 2017

W bok od Malborka - Kaczynos. Gdzie się podział kościół Błogosławionej Doroty?

Kościół bł. Doroty z Mątowów , by Merlin - Praca własna, CC BY-SA 3.0
Kaczynos, niewielka miejscowość w gminie Stare Pole, położona obok trasy z Malborka do Elbląga.
Jeszcze do 1984 roku można tu było podziwiać kościół ewangelicki, zbudowany w pierwszej połowie XVIII wieku.
Posiadał barokowe wyposażenie a strop był pokryty piękną  polichromią przedstawiającą „Sąd Ostateczny”. 
Budynek przeszedł renowację w 1907 roku, w jej ramach dobudowano wieżę.

Niestety, obiekt po roku 1945 był wykorzystywany jako obora dla owiec. Niszczał tak aż do początku lat osiemdziesiątych, kiedy w 1984 został przeniesiony do Elbląga i odtworzony.

Zdjęcie świątynia, to stan obecny, już na ulicy Rawskiej w Elblągu.





środa, 25 października 2017

Kampania cukrownicza w Malborku trwa w najlepsze


Mieszkańcy Malborka już się przyzwyczaili do specyficznego zapachu jaki dociera do ich nozdrzy podczas kampanii buraczanej. 
Buchające kłęby pary unoszące się w powietrze, to obrazek który towarzyszy nam każdej jesieni.



Ogromne maszyny robią wrażenie:





wtorek, 24 października 2017

Komunikat MZK w Malborku o dodatkowych autobusach w okresie Wszystkich Świętych

Informacja o kursowaniu dodatkowych autobusów MZK w Malborku Sp. z o.o. w okresie Wszystkich Świętych.


30 października 2017 r. 

PONIEDZIAŁEK
Na linii Nr 1
od godz. 9:0do 17:00 będzie kursował jeden dodatkowy autobus. 

31 października 2017r. 

WTOREK
Na linii Nr 1
od godz. 9:00 do 17:00 będzie kursował jeden dodatkow
autobus

Na linii Nr 3
od godz. 9:00 do 17:00 będzie kursował jeden dodatkowy 
autobus.

1 listopada 2017r.  

ŚRODA
Dodatkowe autobusy na linii Nr 1
od godz.  8:00 do 17:00 Dodatkowe   autobusy   na   trasie
Osiedle  Południe – Wielbark   przez   ul. Wybickiego, Konopnickiej, Kotarbińskiego, Gen. De Gaulle`a, Al. Rodła, Armii Krajowej 
od  godz. 8:00 do 17:00 Dodatkowy autobus na linii Nr 3
od godz. 9:00 do 17:00

listopada 201r. 

CZWARTEK
Na linii Nrod godz. 9:00 do 17:00 będzie kursował jeden dodatkowy autobus.
Na   linii  Nr 3 od  godz. 9:00 do 17:00 będzie kursował jeden  dodatkowy autobus.      
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 
55  647-85-50  
i   na stronie www.mzk.malbork.pl

Malborski "Reks" potrzebuje pomocy!



Drodzy Przyjaciele Reksa – dziękujemy, że jesteście z nami i dajecie nam motywację do działania.
Nasza sytuacja finansowa jest coraz gorsza. Nasze ręce są pełne pracy, każdego dnia ratujemy leczymy, karmimy bezbronne, skrzywdzone zwierzęta.
Niestety ten rok jest dla nas na tyle tragiczny, że nie mamy już środków by dalej działać a nasze długi rosną z dnia na dzień.
Jest Państwa – NASZYCH PRZYJACIÓŁ prawie 8000 osób na naszym fanpage, a w naszej ostatniej prośbie o pomoc w spłacie faktury za wizytę Chestera w Gdańsku wsparło nas 7 OSÓB 
W poprzedniej zbiórce dla suni ze szczeniakami 12 osób Oczywiście z całego serca dziękujemy za pomoc naszym podopiecznym niestety ratujemy tyle zwierząt, że potrzebujemy większej pomocy 
Z powodu braku środków z przykrością musimy stwierdzić, iż w obecnej sytuacji będziemy musieli zacząć ODMAWIAĆ POMOCY.
Do tej pory ratowaliśmy psy i koty przed oddaniem ich do schroniska, znajdowaliśmy im DOMY, umieszczaliśmy w hotelach i domach tymczasowych. Niestety obecna sytuacja zmierza do tego, że nie będziemy w stanie udzielać POMOCY w takiej mierze jak byśmy tego chcieli i jak robiliśmy to od LAT 
Mamy zaległości od czerwca za spłatę faktur… Dla nas liczy się NAPRAWDĘ każda ZŁOTÓWKA.
DZIĘKUJEMY wszystkim, którzy nas wspierają, niestety z przykrością musimy powiedzieć prawdę   ta pomoc nie starcza na pokrycie wszystkich kosztów związanych z leczeniem i ratowaniem zwierząt.
Miesięczne rachunki w lecznicach to koszt około 5000 zł, utrzymanie psów w hotelach około 1200 zł, oprócz tego w każdym miesiącu dochodzą nam dodatkowe koszty np. we wrześniu JEDNORAZOWA wizyta Chestera w lecznicy w Gdański to koszt około 1600 zł! Wyjazdy, paliwo, leki, karma dla zwierząt z interwencji to kolejne miesięczne koszty. Wyjeżdżamy na interwencje nawet 50 km od Malborka – a paliwo kosztuje, późniejsze leczenie, karmienie i ratowanie zwierzaka również.
DZIĘKUJEMY za dotychczasową pomoc, z całego serca dziękujemy za dostarczaną karmę, za wspieranie nas w naszych akcjach, za udostępnianie postów i wsparcie finansowe.
Niestety bez dalszej Państwa pomocy nasze Stowarzyszenie nie będzie w stanie działać tak, by pomóc wszystkim zgłaszanym nam zwierzętom w potrzebie. Nasza pomoc zostanie ograniczone WYŁĄCZNIE do zwierząt z terenu Malborka, zwierzęta spoza Malborka będą trafiały do schronisk 
Z przykrością
Załoga Reksa
Działania Reksa można wspomóc w zbiórkach na stronie:
oraz poprzez wpłaty na nasze konto.
Bank BGZ S.A. Oddział Operacyjny w Malborku
Nr konta: 96 2030 0045 1110 0000 0148 9170
--------------------------------------------
Dla przelewów zagranicznych:
Bank BGZ S.A. Oddział Operacyjny w Malborku
BIC: PPABPLPK
Swift: PL GOPZPLPW
IBAN : PL96 2030 0045 1110 0000 0148 9170
NRB: 96 2030 0045 1110 0000 0148 9170
---------------------------------
PayPal
reks-malbork@wp.pl
Z dopiskiem DLA REKSA


poniedziałek, 23 października 2017

Powiatowy Urząd Pracy w Malborku ogłosił nabór wniosków o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej dla osób 30+. 23-27 października 2017

Powiatowy Urząd Pracy w Malborku informuje, iż  w dniach 23.10.2017r. – 27.10.2017r. do godziny 10.00 prowadzi nabór wniosków o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej.

Maksymalna wysokość dofinansowania na podjęcie działalności gospodarczej nie może przekroczyć 25.000 zł (słownie: dwadzieścia pięć złotych).

O jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej mogą ubiegać się wyłącznie osoby pozostające bez pracy zarejestrowane w PUP, powyżej 30 roku życia, dla których został ustalony profil pomocy I lub profil pomocy II w rozumieniu art. 33 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Malborku jako bezrobotne, spełniające warunki określone w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 lipca 2017r. w sprawie dokonywania z funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2017r. poz. 1380), należące co najmniej do jednej z poniższych grup:

- osoby powyżej 50 roku życia,
- kobiety,
- osoby z niepełnosprawnościami,
- osoby długotrwale bezrobotne (osoby bezrobotne - nieprzerwanie przez okres ponad 12 miesięcy),
- osoby o niskich kwalifikacjach na poziomie do ISCED 3 (gdzie ISCED 1 - podstawowe, ISCED 2 – gimnazjalne, ISCED 3 –ponadgimnazjalne).

Dotacje udzielane będą w ramach projektu pn. „Aktywizacja osób pozostających bez pracy w powiecie malborskim (III)” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 

Potrzebne dokumenty:
Regulamin  Wniosek  Biznesplan 





Spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej z Parafii p.w. Św. Urszuli Ledóchowskiej we wtorek 24.10.2017

Komunikat Parafii pod wezwaniem Św. Urszuli Ledóchowskiej.

Spotkanie z rodzicami dzieci przygotowujących się do I Komunii odbędzie się po wtorkowej (24 października 2017) wieczornej Mszy w kościele.
Dla przypomnienia: msza w dni powszednie jest odprawiana o godzinie 18:00.


Już 3 listopada w Malborku: Limboski śpiewa Davida Bowie


3 listopada w Malborku, w Makul@turze - Limboski śpiewa Davida Bowie.
Organizatorzy zapraszają na godzinę 19:00. Bilety 40 zł (w przedsprzedaży 30 zł).


sobota, 7 października 2017

Już 8 października w Stegnie Malborskie Morsy rozpoczynają sezon zimnych kąpieli!



Robi się coraz chłodniej, nic zatem dziwnego że Malborskie Morsy już w niedzielę 8 października rozpoczną sezon zimnych kąpieli.
Organizatorzy wszystkich zainteresowanych tym wydarzeniem zapraszają na plażę w Stegnie o godzinie 12.00.
Oczywiście bez względu na pogodę ☀☁



piątek, 6 października 2017

Patryk Paziak wygrał VIII Turniej z cyklu Grand Prix Malborka w szachach, 5 października 2017

Malbork, dzielnica Wielbark
Po raz kolejny nie dał najmniejszych szans swoim przeciwnikom Patryk Paziak. Wygrał wszystkie partie (7 rund tempem 10 minut) i z ogromną przewagą prowadzi w klasyfikacji ogólnej.
Turniej jak zwykle sędziował: Marek Dackiewicz.


MTytNazwisko ImięELORankPkt.MBch.Bch.WinsProg.
1IPaziak, PatrykB 195620007.019.5027.50728.0
2IDackiewicz, MarekB 174020005.021.0031.00523.0
3IIKwiatkowski, MateuszB 167618005.018.5027.50520.0
4IIGurbowicz, JózefB 162618005.017.5024.50518.0
5IIIWysocki, RyszardB 140916004.021.5030.00418.0
6IVNowaliński, Andrzej014004.019.5028.50417.0
7IIGiętkowski, GrzegorzB 146118004.015.5021.50413.0
8IIIGałązka, Julia014004.015.0021.50412.0
9IIIKussowski, Andrzej016004.012.5017.50412.0
10IIIMagiera, KosmaB 110416003.521.5028.00314.0
11IIKałużny, KrzysztofB 167518003.520.5029.50318.0
12IWojszkun, TadeuszB 162520003.021.0029.50315.0
13IVKrawczenko, Michał014003.019.0026.00315.0
14IIJenczelewski, KarolB 122618003.018.0026.50310.0
15IIIMagiera, ArturB 106916002.017.5024.0028.0
16IVSpich, JanuszB 131714002.016.0021.50210.0
17
Przywarski, Kacper010002.012.5018.0016.0
18
Okruciński, Kacper010001.015.0020.5004.0
19VLinkowski, Adam012001.013.5018.5003.0

sobota, 30 września 2017

W Malborku kaktusy kwitną na trawniku!

Spacerując ulicami Malborka można się natknąć na takie widoki:


I nie jest to fotografia wykonana w przydomowej szklarni czy na oszklonej werandzie tylko ... 


Jest to zdjęcie kaktusa ustawionego na betonowym koszu na trawniku jednego z bloków na osiedlu Południe.



Wśród wypielęgnowanych iglaków dobrze wpasował się kolczasty kaktus 🌵


W chwili obecnej kwiatów było pięć i macie je na zdjęciach. 


Prawda jakie piękne?

środa, 27 września 2017

Od 1 października 2017 nocna i świąteczna przychodnia będzie mieścić się w Szpitalu w Malborku

Już tylko do końca września mieszkańcy Malborka i pozostałych miejscowości z terenu naszego powiatu będą mogli skorzystać z pomocy nocnej i świątecznej przychodni AWIP przy ulicy 500-lecia.
Od pierwszego października obowiązki przejmuje Szpital im. dr Jadwigi Obodzińskiej- Król na ul. Armii Krajowej 105/106 w Malborku.

Nocna przychodnia mieścić się będzie na zapleczu budynku szpitalnego, w miejscu gdzie funkcjonują poradnie.   
Szukać tam będą mogli pomocy pacjenci w dni wolne od pracy i w porze nocnej sytuacjach niezagrażających życiu lub w ciężkim stanie zdrowia.


środa, 13 września 2017

Open Air Day 2017 na lotnisku wojskowym w Krasnołęce - 16 września 2017



W najbliższą sobotę 16 września na lotnisku wojskowym w Krasnołęce odbędzie się Open Air Day 2017.

Najważniejsze punkty programu:

9.00 - otwarcie bramy lotniska 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego

10.00 - pokaz musztry paradnej w wykonaniu orkiestry wojskowej z Elbląga

10.30 - występ Zespołu Pieśni i Tańca "Malbork" z Klubu 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego

11.00 - pokazy lotnicze:
- TS-11 Iskra
- formacja 3x AT3
- szybowiec z Aeroklubu Elbląskiego
12.30 - 14 występy zespołów

14.00 - pokazy lotnicze:
- TS-11 Iskra
- formacja 3x AT3
- Su-22 Demo Team
- MiG 29 z 22 BLT
- szybowiec z Aeroklubu Elbląskiego

16.30 - oficjalne zakończenie Open Air Day 



sobota, 19 sierpnia 2017

Drób skażony fipronilem trafił do Malborka i Sztumu!

To nie są dobre wiadomości 😣

Jak poinformował Główny Inspektorat Weterynarii do obrotu detalicznego w Malborku i Sztumie trafiło skażone drobiowe mięso zawierające fipronil. Substancja ta jest szkodliwa dla człowieka i negatywnie wpływa na pracę nerek i wątroby.

Skażona partia mięsa dotarła do Polski pod koniec lipca. Kiedy trafiła do Malborka i w jakich sklepach była sprzedawana na razie nie wiadomo.
Niestety, jak twierdzi Główny Lekarz Weterynarii polskie służby o zagrożeniu dowiedziały się dopiero po dwóch tygodniach. 

poniedziałek, 14 sierpnia 2017

W bok od Malborka: VI Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku, 20 sierpnia 2017

Foto: facebook
Już w najbliższą niedzielę, 20 sierpnia w Pasłęku odbędzie się VI Jarmark św. Bartłomieja.

Oto szczegółowy program
9:00 - Kiermasz Handlowy
12:00 - Piknik Historyczny (gry i zabawy, warsztaty)
12:30 - Msza odpustowa (Kościół św Bartłomieja)
13:40 - Przemarsz Historyczny ulicami miasta - początek przemarszu Brama Kamienna
13:50 - scenka historyczna przed Ratuszem
14:10 - konkurs na przebranie historyczne
14:30 - Turniej Gmin
16:00 - występy zespołów
17:30 - bicie rekordu opasania murów miejskich
18:15 - poczęstunek dla uczestników - zupa serowa 
18:45 - pokaz rekonstrukcji historycznej
20:00 - przedstawienie teatralne
21:00 - pokaz tańca z ogniem


wtorek, 1 sierpnia 2017

Celebrate Gospel i Gabriela Gąsior w czwartek 10 sierpnia w Malborku!


Jeśli ktoś lubi muzykę gospel powinien sobie zarezerwować czwartkowy wieczór 10 sierpnia i udać się do sali Karwan na koncert "Celebrate Gospel".

Zespół tworzy kilkunastoosobowa grupa artystów z Polski i Wielkiej Brytanii. Jak o nich mówią krytycy muzyczni: żywioł na scenie.


Można też będzie posłuchać Gabi Gąsior, polskiej wokalistki, autorki tekstów i muzyki.

Fotografie: facebook

Termin i miejsce
10 sierpnia, o godz. 18.00, w Muzeum Zamkowym w Malborku (sala Karwan).
Wstęp wolny!


poniedziałek, 31 lipca 2017

"WARSZAWA '44 - Chłopcy silni jak stal..." - inscenizacja historyczna 1 sierpnia 2017 w Malborku



Jazz Club Spiżarnia zaprasza na inscenizację historyczną poświęconą obchodom 73 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - "WARSZAWA '44 - Chłopcy silni jak stal..." -

Termin i miejsce
1 sierpnia 2017, godz. 17.00, ul. Piastowska (obok kas Muzeum Zamkowego).


niedziela, 4 czerwca 2017

Partyk Paziak wygrywa VI turniej z cyklu Grand Prix Malborka w szachach

Malbork, tabliczka ukazująca poziom wody w dniu 25 marca 1888. Umieszczona na ścianie dawnego hotelu Zamek

Partyk Paziak wygrał VI turniej z cyklu Grand Prix Malborka w szachach.
To szósty turniej i szósta wygrana tego szachisty. Czy ktoś jest w stanie powstrzymać tego młodego zawodnika?

W tym turnieju bliski tego był Marek Dackiewicz, który pokonał Patryka Paziaka i prowadził do ostatniej rundy.
Jednak na finiszu pokonał go Tadeusz Wojszkun i w efekcie "tylko" drugie miejsce.

Data2017-06-01, Miejsce: Malbork Ratusz Stare Miasto 13
Tempo gry: P'10 Sędzia: Marek Dackiewicz
rund, systemem szwajcarskim.

Wyniki końcowe
MTytNazwisko ImięELORankPkt.MBch.Bch.W
1IPaziak, PatrykB 199820006.019.528.006
2IDackiewicz, MarekB 174020005.52130.005
3IWojszkun, TadeuszB 162520005.017025.505
4IGrabarczyk, SylwesterB 159320004.519.528.504
5IIPrzeperski, WitoldB 162318004.02129.004
6IIGiętkowski, GrzegorzB 146118004.01725.004
7IIIKussowski, Andrzej016004.01724.504
8IVKrawczenko, Michał014004.014.518.504
9IIKwiatkowski, MateuszB 167618003.520.529.503
10IIBrzeziński, StanisławB 143518003.52026.003
11IIIWysocki, RyszardB 140916003.01824.003
12IVNowaliński, Andrzej014003.017.523.003
13IVSpich, JanuszB 131714003.01722.503
14IIGurbowicz, JózefB 162618003.01622.003
15IVMagiera, KosmaB 111014002.017.525.002
16IIIMagiera, ArturB 105016002.01721.002
17IIIGałązka, Julia014001.013.517.501
18
Mazur, Paweł010000.014.520.500