Z cyklu: w pobliżu Malborka - Mątowy Wielkie, miejsce urodzin Błogosławionej Doroty z Mątowów







Mątowy Wielkie (to niewielka miejscowość położona w gminie Miłoradz w powiecie malborskim.




We wsi znajduje się ceglany kościół gotycki zbudowany na początku XV w. 
Świątynia powstała w wyniku obudowania kościoła konstrukcji szachulcowej z ok. 1340 r. (przy okazji dociekliwi historycy powinni sprawdzić, dlaczego budowano właśnie kościoły szachulcowe, które w swoim założeniu miały być mniej trwałe).
W 1741 r nabudowano na niego wieżę.


Ale Mątowy bardziej niż z tego zabytku znane są z faktu, że urodziła się tu Błogosławiona Dorota.

Pochodziła z rodziny holenderskich osadników z Żuław. W wieku 16 lat wydano ją wbrew woli za starszego o 20 lat gdańskiego rzemieślnika, Adalberta. 
Dorota urodziła mu dziewięcioro dzieci. Mąż nie akceptował pobożności swej żony, często ją bił. W końcu się nawrócił pod wpływem śmierci ośmiorga dzieci, które zmarły w czasie zarazy.



Razem z mężem Dorota pielgrzymowała do Akwizgranu, sanktuarium Matki Bożej w Einsiedeln (Szwajcaria),a w latach 1389-1390 sama udała się do Rzymu. 
Gdy w 1390 r. wróciła do Gdańska, jej mąż już nie żył. Zamieszkała w Kwidzynie, gdzie na własne życzenie, a za zgodą kapituły pomezańskiej w 1393 r. została zamurowana w celi przylegającej do katedry. 
Tu zmarła w 1394 r. W 1976 Watykan zatwierdził dekret stwierdzający heroiczność życia oraz istnienie kultu od niepamiętnych czasów. Dorota jest patronką Pomorza, kobiet, matek.

Przy oglądani zamieszczonych fotografii zwracam uwagę na stare groby i polskie nazwiska jakie są umieszczone na nagrobkach z czasów, gdy Polskę wymazano z mapy Europy.





Dojazd do Mątów jest bardzo prosty. 
Jadąc trasą z Tczewa do Malborka trzeba skręcić w prawo zaraz po zjeździe z nasypu mostu nad Wisłą (około 2km od samej rzeki).



Komentarze