Waplewo Wielkie - mała perełka leżąca na Ziemi Malborskiej

Waplewo Wielkie to wieś położona na Ziemi Malborskiej w powiecie sztumskim.
Bardzo łatwo dojechać do niej od strony Malborka, kierując się na Dzierzgoń. Po kilkunastu kilometrach skręcamy w prawo po zauważeniu tablicy kierunkowej Waplewo Wlk  2km.


Dwór w Waplewie - stan sprzed remontu
W Waplewie znajduje się dwór (który należał przed II wojną światową do rodziny Sierakowskich). Właśnie w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce teren na którym leży m.in. wieś Waplewo nosił nazwę Ziemia Malborska.

Spopularyzowana po wojnie nazwa - "Powiśle" jest w rzeczywistości nazwą sztuczną za to silnie promowaną przez władze PRL.

Stan przed remontem
Na zdjęciach nie które wykonałem tuż przed pracami remontowymi, dobrze widać, że dwór Sierakowskich warto odwiedzić.
Jak pisał o Waplewie Stefan Żeromski (który gościł tutaj kilkukrotnie):
„ przez chwilę chcę napawać się pięknem parku i rzucić okiem na dzieła sztuki, istotnie bezcenne, zgromadzone w tym starym pałacu”. 

Dworek był prawie zawsze w rękach Polaków. Wystarczy w tym miejscu wymienić nazwiska byłych właścicieli :

  • Niemojewski herbu Rolicz, 
  • Biberstein-Zawadzki herbu Rogala, 
  • Chełstowski, Bagniewski herbu Bawół 
  • i na koniec Sierakowski herbu Ogończyk.

Dzięki inicjatywie i staraniom pani Izabelli Sierakowskiej (żonie ś.p. znanego komentatora sportowego Bohdana Tomaszewskiego) dwór został przejęty przez Muzeum Narodowe w Gdańsku. 
Dziś mieści się tam Muzeum Tradycji Szlacheckiej i Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią w Waplewie Wielkim.

Warto poznać historię dworku, który wraz z pozostałościami dawnych zabudowań gospodarczych, parkiem i pobliską rodową kaplicą grobową, stanowi historyczną pamiątkę po ważnym ośrodku polskości w okresie zaborów i w okresie międzywojennym.


Dzięki Sierakowskim dwór został rozbudowany i otoczony pięknym parkiem w angielskim stylu. Po wojnie dwór przeszedł na własność Państwowego Ośrodka Hodowli Zarodowej i niestety został mocno zapuszczony.

Altana w parku
W parku można spotkać ciekawe okazy drzew



Miałem wielki zaszczyt i ogromną przyjemność poznać i Panią Izabellę i Pana Bohdana. To ludzie wielkiej klasy, takich dzisiaj jest coraz mniej na świecie.

W 1873 w Waplewie Wielkim zbudowano kaplicę grobową (obecnie kościół), gdzie leżą ciała rodziny Sierakowskich. Proponuję porozmawiać z miejscowym proboszczem aby opowiedział Wam jakie skarby można w tym kościele wypatrzeć.

Kaplica Sierakowskich
Waplewo zaprasza!

Tekst: Jotes



Komentarze