poniedziałek, 5 grudnia 2016

Malbork, tory w kierunku Warszawy, Elbląga, Grudziądza. Miesiąc później!

Pamiętacie zdjęcie torowiska wykonane z końca czwartego peronu w Malborku?
W listopadzie wyglądało to tak:


Minął miesiąc, jest grudzień.
Teraz to samo miejsce wygląda tak:



Czyli, tu zaszła zmiana 😃




W bok od Malborka: II Mikołajkowy Turniej Szachowy o puchar Wójta Gminy Stare Pole Marka Szczypiora. 10 grudnia 2016


Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w II otwartym mikołajkowym turnieju szachowym, który odbędzie się 10 grudnia 2016 roku (sobota) o godzinie 10:00 w sali Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Starym Polu.

Przewidujemy puchary za miejsca 1-3, dyplomy, nagrody rzeczowe oraz specjalną nagrodę dla najlepszego szachisty z Gminy Stare Pole.

Do dnia 5 grudnia do udziału zgłosiło się 12 szachistów:


Lp.FedNazwiskoKlub lub miastoKatFIDERank
1POLTyda, KrzysztofUKS Korona GdańskCM17712200
2POLGoździejewski, KarolMCKiE MalborkII17771777
3POLAlbin, GrzegorzMCKiE MalborkII+18251825
4POLIngielewicz, MaciejSSz BDK BiskupiecII01800
5POLKot, JerzyWejherowoFM20262026
6POLLeś, CzesławGdańskI15831583
7POLTorhan, AdrianMCKIE MalborkII01800
8POLWysocki, RyszardGniewIII14591600
9POLFryszka, HenrykNoweV13361200
10POLMagiera, ArturMCKIE MalborkIII10691069
11POLMagiera, KosmaMCKIE MalborkIV01400
12POLPaziak, PatrykUKS Korona GdańskI19121912


Do zawodów można zapisać się na stronie:  http://chessarbiter.com/turnieje/2016/ti_6063/

Możliwe będzie również zgłoszenie się do udziału bezpośrednio przed rozpoczęciem turnieju, na sali gry – w miarę posiadanych miejsc.




Dojazdy bezpośrednie (bez przesiadki) do Starego Pola
🚂 Gdańsk Główny wyjazd 8:30, przyjazd do Starego Pola 9:14.
🚂 Malbork wyjazd 9:07, przyjazd do Starego Pola 9:14.
🚂 Olsztyn wyjazd 7:45, przyjazd do Starego Pola 9:38
🚂 Elbląg wyjazd 9:23, przyjazd do Starego Pola 9:38.

Organizatorzy zapraszają!








niedziela, 4 grudnia 2016

Wykład Aleksandra Masłowskiego "Krzyżacki Gdańsk". 15 grudnia 2016, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Mieszkańców naszego miasta z pewnością zainteresuje temat wykładu Aleksandra Masłowskiego.
Co prawda, trzeba sobie zadać trochę trudu by dojechać do Gdańska i wyjść poza stereotypy: Krzyżacy, byli źli, nosili czarne krzyże na płaszczach, wymordowali biednych Prusów i napadali na Polskę, porwali Danuśkę i jeszcze wymordowali dziesięć tysięcy Polaków w Gdańsku w czasie jarmarku dominikańskiego w 1308 roku.

Gdańsk nocą, widok od strony Ołowianki

Na wykład Aleksandra Masłowskiego " Krzyżacki Gdańsk" zaprasza Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Mariacka 25. 
Termin: 15 grudnia 2016 godzina 18:00





sobota, 19 listopada 2016

Andrzej Nowaliński z Malborka wygrał grupę 1000 w ramach Gdańskiego Festiwalu Szachowego!

Na debiut nigdy nie jest za późno, co udowodnił 58-letni Andrzej Nowaliński z MCKiE Malbork. 
W ramach Gdańskiego Festiwalu Szachowego Pan Andrzej zagrał w grupie dla początkujących (tj. zawodników którzy dotąd nie posiadali żadnej kategorii szachowej), wygrał wszystkie partie i zdobył IV kategorię szachową.

Gratulacje i życzymy dalszych sukcesów!


MNazwisko ImięKlubPkt.MBch.Bch.Norma
1Nowaliński, AndrzejMCKiE Malbork6,016,0023,00IV
2Migacz, JanUKS Jantar Pruszcz Gdański5,015,0024,00V
3Krawczenko, MichałNCKiB Nowy Staw5,015,0024,00V
4Gussmann, BogumiłaGdynia5,015,0022,00IV
5Walecki, JakubGTS Przejazdowo4,512,0018,00V
6Miłosz, MateuszSp6 Wejherowo4,015,0023,00V
7Dziedzic, JanPruszcz Gdański4,014,5022,00V
8Matczak, BartoszGdańsk4,014,5022,00V
9Lewko, StanisławGdynia4,014,5021,50V
10Penkiewicz, KacperPomorska Akademia Szachowa4,013,0020,50V
11Ruchniewicz, MateuszAkademia Montessori Pruszcz Gd3,514,0021,50V
12Zwoliński, PiotrUKS Gedanensis Gdańsk3,513,5020,00V
13Milencki, AntoniPomorska Akademia Szachowa3,512,0017,50V
14Kuczyński, PiotrSp6 Wejherowo3,511,5017,50V
15Śliwiński, HubertGdańsk3,511,0016,00V
16Andrzejewski, JakubKościerzyna3,510,5017,00V
17Jędrzejewski, SzymonPruszcz Gdański3,510,5016,50V
18Koc, AgataGdańsk3,510,5016,00V
19Sypytkowski, JakubUKS Jantar Pruszcz Gdański3,59,0014,00V
20Litwic, TymonGdańsk3,015,0021,50V
21Parkitna, IgaUKS Jantar Pruszcz Gdański3,013,5021,00V
22Pełszyński, TomaszUKS Gedanensis Gdańsk3,013,5020,00
23Limanówka, MieszkoGdańsk3,012,5019,00V
24Roszman, DawidSp6 Wejherowo3,012,5018,50V
25Gościcki, SzymonGdańsk3,011,5016,50
26Kasperek, MilenaSp6 Wejherowo3,010,5015,50V
27Micun, AdamBielkówko3,010,0015,00
28Matczak, WojciechGdańsk2,512,0018,50
29Nowak, TymoteuszRębiechowo2,511,5016,50
30Bałdyga, StanisławBielkówko2,511,0018,50
31Roszman, IgorSp6 Wejherowo2,510,0015,00
32Lepa, PawełGdańsk SP 482,013,5020,00
33Jędrzejewski, JacekPruszcz Gdański2,011,5017,00
34Wiśniewski, MaciejGTS Przejazdowo2,010,5015,50
35Wieruszewski, BartoszKowale2,010,0016,00
36Dołęgowska, NelaUKS Jantar Pruszcz Gdański2,09,5014,00
37Ławrynowicz, MariaKowale2,08,5012,50
38Strzyżewska, MajaUKS Jantar Pruszcz Gdański2,08,0012,00
39Markowska, ZofiaLublewo1,513,0018,50
40Zielińska, KorneliaUKKS Biała Królowa Pruszcz Gd1,510,5015,00
41Delega, JakubUKS Jantar Pruszcz Gdański1,510,0015,00
42Macieja, MateuszGdańsk1,57,5012,00
43Łukasiewicz, StefaniaGdańsk1,08,5013,50

czwartek, 10 listopada 2016

Sympozjum w Malborku poświęcone postaci Macieje Kilarskiego. 30 listopada 2016

Maciej Kilarski należy do grona osób, którzy przyczynili się do odbudowania Zamku w Malborku.

To dzięki jego pasji i zaangażowaniu  uratowano wiele cennych detali architektonicznych, które zostały zniszczone w wyniku działań wojennych.

Dlatego cieszy fakt, że Muzeum Zamkowe organizuje sympozjum" Maciej Kilarski. Pasja, Praca, Twórczość" z głównym akcentem na słowo pasja!

Sympozjum odbędzie się w dniu 30 listopada, początek o godzinie 10:00.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, Muzeum Zamkowe prosi o wcześniejsze potwierdzenie swego uczestnictwa.


wtorek, 1 listopada 2016

Malbork, wieża ciśnień


Wjeżdżając do Malborka pociągiem od strony Tczewa z daleka dobrze widać zamek. Ale w panoramie miasta dostrzec też można strzelistą wieżę.
Niewtajemniczony turysta oglądając ów widok z daleka może "przyporządkować" budowlę do obiektów związanych z zamkiem.
Miejscowi jednak dobrze wiedzą, że to powstała ponad 100 lat temu w stylu neogotyckim wieża ciśnień.

Wykład Wojtka Tracewskiego pn. "Buddyzm na Zachodzie - wprowadzenie". Malbork, ośrodek Karwan 9 listopada o 18:00


Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Malborku zaprasza na wykład Wojciecha Tracewskiego "Buddyzm na Zachodzie - wprowadzenie".

Wstęp wolny.

Miejsce
Centrum Konferencyjne Karwan przy Muzeum Zamkowym w Malborku.

Termin
9 listopada o godz. 18 w  


czwartek, 27 października 2016

W bok od Malborka: Konferencja „Żuławy w 1945 roku. Źródła z niedalekiej przeszłości” - Nowy Dwór Gdański 10 listopada 2016

Na blogu nie może oczywiście zabraknąć informacji o ciekawych imprezach organizowanych u naszych bliskich sąsiadów, czyli w bok od Malborka :)

To już trzecia z kolei konferencja popularnonaukowa z cyklu „Żuławy w 1945 roku
Tegoroczna edycja 2016 nosi podtytuł „Źródła z niedalekiej przeszłości” i poświęcona jest prezentacji szerzej nieznanych dotąd w historii zagadnień związanych z najnowszą historią regionu.


Mimo, że wszystko odbywa się u naszych sąsiadów za miedzą, zwracam uwagę na tematykę Sesji pierwszej moderowanej przez Janusza Hochleitnera.
W dużej części będzie ona poświęcona Malborkowi i Ziemi Malborskiej. Warto "zahaczyć" o Nowy Dwór Gdański.

Konferencja odbędzie się w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim.

Organizatorzy zapraszają 10 listopada o godzinie 11.00.



W bok od Malborka: Wykład "Historia żuławskiego sera" . Nowy Dwór Gdański, 6 listopada 2016


Na blogu nie może oczywiście zabraknąć informacji o ciekawych imprezach organizowanych u naszych bliskich sąsiadów, czyli w bok od Malborka :)


Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim zaprasza zaprasza na wykład, poświęcony "Historii żuławskiego sera"
O tradycjach serowarskich opowie Jacek Opitz.

Wykład będzie symboliczny, bowiem odbędzie się w dawnej mleczarni Leonharda Kriega, gdzie obecnie  mieści się właśnie Żuławski Park Historyczny.

Organizatorzy zapraszają 6 listopada o godzinie 16.00.





wtorek, 25 października 2016

Barki przy budowie drugiej nitki mostu na Nogacie



Takie widoki jak ten na zdjęciu zawdzięczmy budowie drugiej nitki mostu na Nogacie.
Teraz remontowany jest "stary" most, który wymagał naprawy. 
Można sobie wyobrazić taki scenariusz: druga nitka mostu nie powstaje, z uwagi na zagrożenie drogowcy przystępują do remontu i.... miasto zakorkowane.

poniedziałek, 24 października 2016

W bok od Malborka: II Sztumskie Święto Miodu już 12 listopada 2016

Na blogu nie może oczywiście zabraknąć informacji o ciekawych imprezach organizowanych u naszych bliskich sąsiadów, czyli w bok od Malborka :)

Niedługo, 12 listopada odbędzie się II Sztumskie Święto Miodu.


W programie podobnie jak w roku ubiegłym będzie jarmark na którym nie zabraknie dobrego miodu bezpośrednio od pszczelarzy. Będą również zdrowotne produkty pszczele: pierzga, pyłek kwiatowy i propolis.

Podczas imprezy Wielka Konfraternia Zacnego Jadła, Napitku i Rękodzieła przygotuje dla gości bezpłatny posiłek.


A dla smakoszy coś dla ciała, czyli XIII Ogólnopolski Konkurs Miodów Pitnych Wielkiej Konfraterni Zacnego Jadła, Napitku i Rękodzieła.

Miejsce tego wydarzenia to Sztumskie Centrum Kultury, ul. Reja 13.
Początek o godzinie 11:00


wtorek, 18 października 2016

PKP PLK już niedługo rozpocznie modernizację linii kolejowej Malbork-Gardeja

Aż sześć ofert wpłynęło na wykonanie rewitalizacji linii kolejowej nr 207.
Przypomnijmy, że oferty miały być składane w formule „projektuj i buduj” a inwestor przygotował na ten cel 259,9 mln zł.

Do tej pory składy pasażerskie poruszają się na tym odcinku z prędkością od 60 do 80 km/h ( na dodatek z miejscowymi ograniczeniami) a po remoncie prędkość wzrośnie 100-120 km/h.

Najniższą ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intersor ( 184,5 mln zł) a drugą pod względem wysokości Trakcja PRKiI (250 mln zł.)

Są jeszcze dodatkowe kryteria, ważne choćby z punktu widzenia pasażerów, jak np. czas zamknięć torowych (wtedy musiałaby funkcjonować komunikacja zastępcza).


poniedziałek, 17 października 2016

Mazur pomęczył Pomezanię

Czwarte z kolei zwycięstwo w I Lidze piłki ręcznej odniosła Pomezania Malbork.
Jednak Mazur, beniaminek z Sierpca mocno postraszył nasz zespół.
Gospodarze szczególnie w pierwszej rozgrywali dobry mecz i schodząc do szatni na przerwę Polski Cukier przegrywał 9:11. 
Trenerzy dobrze zmobilizowali swoich piłkarzy i w drugiej połowie, szczególnie w końcówce spotkania było już dużo lepiej. Ponadto, na szczęście dla ekipy z Malborka rozegrał się Marek Boneczko i ostatecznie wygraliśmy 26:24.
W nagrodę Pomezania Malbork awansowała na trzecie miejsce w tabeli.

 

niedziela, 16 października 2016

Konie w Malborku

Dwoje jeźdźców przemykających się konno przez park obok Szpitala Jerozolimskiego.

Konie, kiedyś powszechny widok, nawet w mieście. Dziś budzą sensację, ale i jak zawsze zachwyt!





Barwy jesieni nad Nogatem

Nad Nogatem ( ale nie tylko ) na drzewach coraz więcej brązów i żółci.


Właśnie teraz te żółte liście stanowią duży kontrast na tle zielonych jeszcze krzewów.


A na krzakach jeszcze można napotkać owoce. Mimo że trujące - są piękne.




piątek, 7 października 2016

Węglarka na dworcu PKP w Malborku. Będzie ciepło!

Zima coraz bliżej i węglarki ze Śląska (bo mam nadzieję że nie z Rosji czy Ukrainy) kursują aż miło. 
Tu jeden z pociągów z węglem przejeżdża przez stację PKP w Malborku.
Będzie ciepło :)



 

poniedziałek, 19 września 2016

Przemysław Koc najlepszy w XIX Turnieju szachowym o Puchar Zamku Malborskiego. Wśród juniorów zwyciężył Oleg Leonov!

Rozgrywany już po raz dziewiętnasty Turniej Szachowy o puchar Zamku Malborskiego zakończył się zwycięstwem Przemysława Koca z Gdańska.
Wielkie gratulacje!

Sporą niespodzianką jest z pewnością drugie miejsce w turnieju dla 14-letniego zawodnika Korony Gdańsk - Iwo Godzwon
Zadecydował znakomity w jego wydaniu drugi dzień zmagań, kiedy ten młody zawodnik wygrał wszystkie cztery partie.
Rozstawiony z numerem pierwszym, wielokrotny uczestnik zawodów w Malborku, mistrz międzynarodowy z Rosji Paweł Shkapenko zajął miejsce trzecie. 
Był ona najlepszym przedstawicielem grupy rosyjskich szachistów z Kaliningradu, którzy corocznie chętnie startują w turnieju w Malborku.  
Szczegółowe wyniki turnieju są przedstawione w tabeli poniżej.

MNrTytNazwisko ImięELORankPkt.MBch.Bch.Wins
13mKoc, PrzemysławR 233724007.542.5053.506
221I+Godzwon, IwoR 196721007.040.5051.506
31IMShkapenko, PavelR 237024507.040.0051.506
48
Cherepov, AlexejR 219022006.542.5054.505
59I++Kaczmarek, ArkadiuszR 212221006.542.5053.504
64mBudrewicz, KrzysztofR 228924006.540.5053.006
72mPrzedmojski, RafalR 236624006.540.5053.005
819FMWalkusz, WitoslawR 197923006.537.0048.005
914kGrabowski, AdamR 204322006.536.0047.006
1027IWyczling, BartoszR 185420006.534.0044.005
115
Belousov, GennadiyR 223023006.041.5052.504
1222kFukowski, PawełR 194322006.036.5047.506
1318
Pialesa, SiarheiR 198620006.035.5045.006
1410
Chibukhchyan, ErikR 210322005.542.5054.505
156IMKhamitskiy, SergeiR 222724505.540.5052.005
1615
Ustich, EkaterinaR 203921005.538.5049.005
1717kRak, TomaszR 202622005.537.0047.505
1816kZaleski, ŁukaszR 202622005.536.0044.505
1928II+Kucharski, KrzysztofR 183419005.534.0044.505
2031I+Sobczynski, RomanR 182821005.534.0042.504
2113I+Marcinowski, Zbigniew205821005.533.0043.505
2225II+Norov, ArtemR 191919005.531.0039.505
2311kBugalski, MichałR 210222005.040.5051.005
2412I++Maciejewski, WaldemarR 206621005.036.0047.504
2524IPoniewierski, PiotrR 192020005.034.5044.004
2633kPazurkiewicz, JanuszR 181622005.034.0042.004
2738CMTyda, KrzysztofR 174822005.033.5043.505
2843ISiwoń, Zbigniew171720005.032.0041.504
2935IGniado, RadosławR 180220005.031.0040.505
3041II+Oszejko, KrzysztofR 172319005.031.0040.504
3159
Hagel, MariuszR 149810005.031.0039.505
3237kMarszk, KazimierzR 178122005.031.0038.005
3336IPilc, KrzysztofR 179620005.028.0037.005
3445IStachowicz, Feliks170820005.028.0036.504
3539ICyra, DariuszR 173420004.533.5043.504
3626
Milchenko, ValeriiR 188319004.533.5043.003
3732IBorawski, Ryszard181720004.532.5041.003
3846IISołoducha, OlafR 167618004.530.5040.003
3947IBochnacki, RomanR 166220004.529.5038.004
4049INisztuk, MichalR 164420004.528.5036.504
4134kKoc, WladyslawR 180722004.528.0036.504
4254IIKwiatkowski, AndrzejR 156518004.526.5034.504
4377
Sobierajczyk, Krzysztof010004.522.0028.503
4420IPutlak, WojciechR 197820004.035.0045.004
4542IPrzerwa, WaldemarR 171920004.032.0042.503
4644II+Wilmanowicz, SławomirR 171119004.032.0040.502
4769IChoińska, DeboraR 131318004.030.5039.003
4858IIMajdan, ZygmuntR 151418004.029.5038.003
4953
Volkov, AleksandrR 159116004.029.5037.004
5060IIGiętkowski, GrzegorzR 149418004.029.0039.004
5151ILeś, CzesławR 162120004.028.5037.004
5261IIMuller, MarcinR 149018004.028.0037.004
5357
Tsesler, YakauR 152716004.028.0036.503
5440IBaum, JonaszR 172920004.026.0035.004
5564IINiedźwiecki, SławomirR 144318003.532.5041.503
5667IIIFisiak, Krzysztof132216003.527.5035.003
5763IILendzion, KamilR 144318003.525.0031.003
5850IIKałużny, KrzysztofR 163218003.524.5032.502
5956IIBiegajski, RomanR 154018003.524.0030.503
6075IIZakrzewski, Waldemar018003.030.5039.502
6166IIBrzeziński, StanisławR 140318003.028.5037.003
6223ISiwoń, Bogdan192120003.027.5035.000
6365IIAleshko, Igor LR 142718003.027.0034.502
6468IIMilewczyk, BogusławR 131918003.027.0033.503
6562VWysocki, RyszardR 145812003.026.0033.502
6673IIBławat, FranciszekR 119518003.025.0030.502
6778
Volkov, Evgeniy010003.021.5027.503
6872IIGurbowicz, JózefR 124518002.527.0033.502
6930II+Albin, GrzegorzR 183119002.031.5041.002
7048II+Pawletko, SzymonR 165819002.030.5040.002
7171IIBardziński, SławomirR 126818002.022.5028.001
7270IVFligiel, Szczepan AleksanderR 131014002.021.0027.502
7355IIIZając, RobertR 155416002.020.5027.002
7452IIWieczorek, JanR 159918001.025.5033.001
7576
Majdan, Jan010001.021.0027.500
767FMPiechocki, FranciszekR 219223000.021.0027.000
7629IIRomaszko, JerzyR 183318000.021.0027.000
7874IITorhan, Adrian018000.020.0026.000

A tu kilka fotek z turnieju:





Mało licznie w tym roku był obsadzony IV Malbork Junior Open. Za to partie były tu jak zawsze bardzo zacięte.
Jak widać na zdjęciu poniżej, przekrój wiekowy startujących w turnieju juniorów był bardzo duży.


Zwyciężył Oleg Leonow z Rosji, a szczegółowe wyniki przedstawia poniższa tabela: 


MNrTytNazwisko ImięELORankPkt.MBch.Bch.
11
Leonov, OlegR 185219008.531.0042.50
22
Subatovich, DaniilR 164618008.030.0041.50
33IISzlas, MichałR 143918007.030.5041.50
414IVJenczelewski, Karol014005.033.5045.50
54IIIAleshko, MargaritaR 135714004.033.0044.00
69IIIZając, SzymonR 112116004.031.0042.00
76IIIMaron, WojciechR 127716004.029.5040.50
85II+Szczotka, KlaraR 132317004.026.0037.00
912IIIŁozowski, Marcin016003.534.0045.00
108IIHomza, DominikR 124318003.533.5044.50
1110IISzczotka, MatyldaR 106916003.524.5034.00
1213IIIMaron, Grzegorz016003.029.0039.50
137IIFic, PiotrR 125018002.027.5039.00
1411IIIGałkowski, Paweł016000.019.5024.50